Šesť nepodarkov automobilového priemyslu

Za každým automobilom je množstvo práce. Od prvotnej idei, cez nákresy a koncepty až po technické riešenia a následné uvedenie do výroby. Takýto proces môže pokojne trvať niekoľko rokov.  Nie vždy sa však finálny produkt zapáči aj verejnosti. Môže za tým byť napríklad vzhľad, jazdné vlastnosti či nezmyselnosť vozidla. Prešiel som si niekoľko zoznamov áut označených za tie najhoršie vôbec a vybral som z nich 6 zaujímavých nepodarkov.

Zdroj obrázkov: netcarshow.com

Renault Avantime

Predstavte si Renault Espace, bez zadných dverí. Presne to bol Avantime. Dizajnom tak pripomínal futuristický koncept, aký uvidíte iba na výstavách. Nemal B-stĺpiky a tváril sa ako MPV, kombi a shooting brake zároveň.  V skutočnosti bol však kupé. Budúcnosť pokračovala aj vo vnútri. Nenájdeme tam žiadne zbytočne rušivé prvky, namiesto toho prevláda minimalizmus. A navyše - jedným tlačidlom ste dokázali otvoriť všetky okná a strechu naraz. To predsa neznie ako nič zlé, prečo je teda Avantime považovaný za jeden z najhorších? Jeho neúspech spôsobil problémy nie len Renaultu ale najmä firme Matra, ktorá tento model vyrábala. Vďaka nemu skrachovala.

 

DeLorean DMC-12

Čo tu toto legendárne auto robí? Áno, DeLorean všetci milujeme, pretože je krásny a samozrejme jazdil na ňom Marty McFly vo filme Back To The Future. Štýlovka je to teda nepochybne veľká, avšak ako auto to nie je žiadny zázrak. Karosériou pripomína superšport a nechýbajú mu ani dvere, otvárajúce sa do hora. Do tejto kategórie však nespadá ani náhodou. Pod kapotou má šesťvalec od Peugeotu, s výkonom 130 koní. Zrýchlenie na stovku mu trvá 8,8 sekúnd s manuálom a až 10,5 sekundy s automatickou prevodovkou. Maximálna rýchlosť je 177 km/h. Ešte stále po ňom túžite?

 

Chrysler Crossfire

Daľší pokus o športiak spoza veľkej mláky. Tento si to aspoň dokáže obhájiť výkonnostnými parametrami, aj to najmä vďaka Mercedesu. Crossfire je totiž iba SLK v inom kabáte a zdieľa s ním až 80 percent dielov. Čo sa však ani zdaľeka nechytá na nemeckú kvalitu je interiér. Celú stredovú konzolu zdobí sivý plast, ktorý do takéhoto auta v žiadnom prípade nepatrí. Malý športiak mal však aj iné problémy. Nevynikal ani v ostrej jazde.

 

Dodge Nitro

Myslím, že prevláda amerických áut v tomto rebríčku nie je žiadnym prekvapením. Na rade je Dodge Nitro. Hranatý crossover nebol ani pekný, ani využiteľný. Samozrejme, určite sa nájde aj zopár jeho milovníkov. Rovnako ako v prípade Crossfire, aj Nitru poslúžil ako základ model inej značky, a to konkrétne Liberty od Jeepu. Podľa slov majiteľov si funguje vtedy, keď sa mu zachce. Nedajú sa otvoriť zvnútra dvere, okná tiež nespolupracujú. Postupne sa začne kaziť takmer všetko čo vás napadne. A spotreba? Údajne hltá aj okoloidúcich. Takto opisujú život so svojím prezlečeným Jeepom.

 

Fiat Multipla

Dá sa vôbec táto ikona nespomenúť? Postrach ciest, zvolený za najškaredšie auto aké kedy na tejto planéte vzniklo - a nadšený by z neho neboli ani na iných.  Legenda hovorí, že ho môžete nechať odstavené so všetkými dverami otvorenými a kľúčikmi v zapaľovaní a aj tak vám ho nikto neukradne. Istý Slovák Multiplu neznášal natoľko, že ju chcel darovať len aby sa na ňu už nemusel pozerať. Údajne ju kúpila žena bez jeho vedomia a on sa bojí výsmechu v práci. Odhliadnuc od dizajnu si však svoj účel plní skvelo. Je priestorná, pohodlná a kvalitná.

 

Hummer H2

Ak vám nejaké auto pripomína skriňu na kolesách, musí to byť Mercedes triedy G alebo Hummer. Druhá generácia amerického SUV chcela nadviazať na armádny H1. Vznikol z toho však iba nezmyselný a masívny tereňák. Svoje off-roadove povinnosti si síce plnil dobre, no väčšina majiteľov s ním takéto aktivity aj tak nikdy nevykonávala. Trojtonové monštrum malo nevkusný interiér, ktorý v porovnaním s predchodcom pripomínal skôr hračkárstvo. Plasty tu a plasty tam. O záujemcov však núdza nebola. Počas siedmich rokov sa vyrobilo viac ako 150-tisíc kusov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *