Lak za cenu rodinného domu – najdrahšie farby ponúkané výrobcami

Farba je prvá vlastnosť, ktorú si na aute všimnete. Jej výber pri kúpe nového vozidla je teda dôležitý krok. Niekto sa uskromní s úzkym výberom bez-príplatkových exteriérových vyhotovení, iným nerobí problém vysoliť stovky či tisíce za výberový lak. Medzi takéto možnosti môžu patriť metalické, matné, perleťové či iné druhy.

V ponuke ich má takmer každý výrobca. Ich ceny sa však vo veľkom odlišujú – v konfigurátore Volkswagenu Touareg nájdeme najdrahšiu možnosť za 2180 eur, pričom pri Porsche GT2 RS je to až 3570 eur. V porovnaní s tými skutočne exkluzívnymi farbami sú ale toto smiešne sumičky. Vybral som šesticu príplatkových prevedení, ktoré vás svojou cenovkou zaskočia. 

6. BMW Individual – Pure Metal Silver

Cena: 8 000-10 000 eur

Týmto špeciálnym lakom si môžete okoreniť hneď niekoľko modelov BMW. Za žiarivým odtieňom striebornej, ktorý sa dostal do povedomia vďaka predošlej generácií M5-ky, sa ukrýva zložitý aplikačný proces. Vyžaduje kompletné rozobratie šasi automobilu. Veľkú popularitu si ale drahý príplatok nezískal.

5. Mercedes-Benz SLS AMG – Alubeam Silver

Cena: 11 400 eur

Superšport z Affalterbachu, ktorý sa vyrábal od roku 2010 do roku 2014, bol o čosi exkluzívnejší ako jeho nástupca AMG GT. Pri jeho konfigurácií ste príliš veľa farebných možností na výber na nemali – konkrétne ich bolo deväť. Podľa slov výrobcu pôsobí viacvrstvový lak ako tekutý kov rozlievajúci sa na karosérií. Z továrne vyšli v takomto vyhotovení maximálne tri kusy týždenne, kedže bol lak nanášaný ručne.  

4. McLaren – Flip Paint

Cena: 34 000 eur

Exotické značky znamenajú aj exotické ceny. Jeden z najúchvatnejších lakov, aké kedy vznikli má pod palcom práve britský McLaren. Finiš, ktorý mení odtiene ako chameleón sa nevzťahuje sa na konkrétny model, a vidieť sme ho mali možnosť už na viacerých superšportoch od tohto výrobcu. Nemá jednotný názov a zákazník si môže jeho odtiene namiešať podľa vlastného gusta.

3. Porsche – Liquid Silver Metallic

Cena: 57 000 eur

Vzhľad tekutého kovu je zrejme medzi automobilkami obľúbený, pretože napodobniť sa ho snažilo okrem dvoch vyššie spomínaných aj Porsche. Farbu si môžete objednať na akýkoľvek model značky a vo viacerých odtieňoch – za cenu, za ktorú by ste si mohli dovoliť napríklad nové Audi A6 a ešte by vám ostalo.

2. Porsche – Chromaflair

Cena: 80 000-87 000 eur

Najexkluzívnejšie vyhotovenie, aké Porsche ponúka. Z továrne v nemeckom Zuffenhausene vyjde ročne iba 15 kusov, ktoré nosia tento pompézny lak. Kupujúci má na výber z niekoľkých variácií, pričom väčšina sa nesie v žiarivých a pestrých tónoch.  

1. Bugatti Veyron & Chiron – Exposed painted carbon

Cena: 255 000 eur 

Ako inak, o prvenstvo sa nedalo Bugatti ukrátiť ani v tomto prípade. Ak už si kupujete auto za sedem-cifernú sumu, prihodiť zopár desiatok či stoviek tisíc za príplatky vám neublíži.  Uvedomuje si to aj vedenie pýchy koncernu Volkswagen, ktoré si za akúkoľvek maličkosť účtuje astronomické sumy. Za odhalený farebný karbónový finiš si zaplatíte približne ako za slušnú rezidenciu či nové Ferrari.