5 najzaujimavejších “one-offs” od Ferrari

Taliansky výrobca športových áut Ferrari je okrem vrcholových superšportov a závodných áut, známy tiež zvláštnymi praktikami voči svojim zákazníkom. Nie vždy je to však v zlom zmysle. Ak vám neprekáža siahnuť si hlboko do vrecka, Ferrari vám dá možnosť vytvoriť si takmer úplne jedinečný model. Takmer píšem pretože všetky one-offs sú založené na už existujúcich modeloch. V roku 2007 Ferrari odhalilo pre takéto modely samostatnú divíziu s názvom Special Projects. Neviem kto tento názov vytváral ale som si istý, že určite sa pri jeho vymýšlaní poriadne zapotil. Od roku 2007 bolo postavených viac než 30 unikátov ktorých cena sa pohybuje v niekoľkých miliónoch eur. Ja som z nich vybral 5, ktoré ma zaujali najviac.

Ferrari SP12-EC

Začneme niečim menej extrémnym. Legendárny Anglický hudobník Eric Clapton si dal v roku 2012 vyrobiť svoje jedinečné Ferrari. Model založený na úspešnej 458 Italia, svojimi krivkami pripomína staršie modely 365 a 512 BB, zdieľa motor aj technológie z klasickej 458.

zdroj: autoblog.com, boldride

Ferrari P540 Superfast Aperta

Ak ste syn vynálezcu káblovej televízie, o peniaze určite núdzu nemáte. A ak chcete Ferrari ktoré nikto iný nemá, tak si ho proste dáte postaviť. Požiadavka tohto zákazníka bola, aby mu vytvorili niečo ako modernizované zlaté Ferrari 330 LMB ktoré bolo pôvodne postavené pre film Spirits of the Dead - Toby Dammit. Je postavené na 599 GTB Fiorano ktoré bolo v tom čase vrcholným modelom značky, zdieľa s ním ako motor tak aj technológie. Prišlo však o strechu.

zdroj: otoworls, topsy.one

Ferrari SP America

Pred takmer troma rokmi Ferrari ukázalo svetu ďalší výtvor z divízie Special Projects. Model, ktorý pochádza z F12berlinetta je doplnený prvkami zo závodného 250 GTO.

 zdroj: carscoops.com

Ferrari SP FFX

Ďalší dvanásťvalcový, na mieru vyrobený automobil z Maranella. Tentokrát však založený na FF. Štvormiestnemu superšportu vzali dve zadné miesta, vzniklo tak kupé pripomínajúce F12-ku. Pohon všetkých štyroch kolies má tiež prevzatý z FF. Predstavené bolo v roku 2014 na Tokyo Autoshow.

zdroj: Ferrari, carscoops.com

Ferrari SP30

Zrejme najmenej zdokumentovaný model ktorý sa dostal na oči verejnosti. Na internete nenájdeme žiadnu jeho kvalitnú fotografiu  či údaje o aute. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o ďalšiu upravenú F12-ku. Sám majiteľ údajne zakázal, aby jeho auto bolo fotené. Napriek tomu však Ferrari vo svojej prezentácií o divízií SP uverejnilo niekoľko fotiek z ich testovacej trate. Okrem toho, sa ho podarilo odfotiť aj v neznámej garáži.

zdroj: Ferrari, unknown

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *